Kamera podczas koncertu realizująca transmisję online

Realizacja transmisji online – ile kosztuje?

Zastanawiasz się, ile kosztuje profesjonalna realizacja transmisji online? To zależy od wielu czynników, a końcowa wartość oferty uzależniona jest od kilku istotnych zmiennych. Należy pamiętać, że nie jest to kompleksowy przewodnik po kosztach, ale pomoże Ci zrozumieć, co wpływa na cenę transmisji online. Faktem jest, że nie ma dwóch takich samych lokalizacji, oczekiwań oraz transmisji.

Cennik streaming live: Dlaczego tak trudno podać stałą kwotę?

Wycena transmisji online to proces złożony, zależny od wielu czynników. Liczy się nie tylko wielkość zespołu pracującego przy transmisji, ale także potrzebny sprzęt, czas trwania, miejsce wydarzenia, a nawet ilość potencjalnych problemów do rozwiązania (jak zdobycie dostępu do internetu, zasilania czy korzystanie z systemów bezprzewodowej transmisji dźwięku i obrazu). Z tego powodu trudno jest ustalić stały cennik, a wycena wymaga indywidualnego podejścia do każdego projektu.

Cena w zależności od zakresu

Realizacja transmisji online – Małe eventy stacjonarne (Cena – 1500 zł netto)

Podstawowe transmisje na żywo obejmują:

  • wydarzenia od 10 do 90 min
  • 2 kamery statyczne
  • do 4 mikrofonów, lub dźwięk od realizatora audio
  • dodatkowe oświetlenie jeśli potrzebne
  • przygotowanie intra i outra do transmisji
  • podpisy, logo, slajdy, reklamy, relacje w trakcie
  • zapis do pliku transmisji oraz każdej z kamer osobno
  • dojazd, rozstawienie sprzętu, organizacja mediów, podłączenie do miksera audio, testy, próby

Jedna z dwóch kamer na statywie ale z operatorem (koszt: 300 zł)

Osoba obsługująca kamerę na statywie jest w stanie podążać za akcją, prowadzącym, bohaterem oraz zoomować, czyli przybliżać obraz. Dzięki temu obraz z kamery jest dużo bardziej ciekawszy i przyjemniejszy w odbiorze.

Jedna z dwóch kamer całkowicie dynamiczna (koszt: 500 zł)

Dodatkowa osoba umożliwia uzyskanie ujęć dynamicznych, obsługę kamery na stabilizatorze (gimbalu) na scenie, w tłumie, nagrywanie reportaży lub wywiadów. To istotny element, zwłaszcza przy wydarzeniach wymagających różnorodnych kadrów i ujęć w ruchu. To rozwiązanie sprawdzi się tam gdzie postawienie kamery na statywie nie zda egzaminu.

Dodanie trzeciej kamery dynamicznej (koszt: 800 zł)

Trzecia kamera daje bardzo dużą już różnorodność ujęć. W przypadku dwóch kamer ujęcia łatwo się powtarzają. Trzecia osoba która porusza się i chodzi z dynamiczną kamerą – dodaje do transmisji bardzo dużą różnorodność. Gdzie dwie kamery mogą być skupione na scenie, prowadzącym, jedna dodatkowa – może wciąż rejestrować zachowanie publiczności lub odbiorców.

Wydłużenie transmisji (koszt: 250 zł)

Za każde dodatkowe 30 minut powyżej standardowych maksymalnych – 90 minut.

Nagranie dodatkowych ujęć wideo, relacji (koszt: 250 – 500 zł)

W trakcie transmisji można np odtworzyć wcześniej nagrany materiał z wywiadem. Można też co jakiś czas dawać przebitki z drona – pokazujące obiekt, miasto, okolice. Można także nagrać relację z przygotowań i pokazać jak przebiegały.

Obsługa podpisów, danych i tabel na żywo (koszt: 200-400 zł)

W przypadku np. wydarzeń sportowych, gdzie wymagane są aktualizacje tablicy, opisy, podpisy, konieczna jest dodatkowa osoba zajmująca się tą funkcją. W trakcie transmisji można także wpisywać paski z informacjami, podsumowaniem, albo bieżącymi wydarzeniami. Wszystkie te działania, których nie dało się przewidzieć przed transmisją i wymagają wygenerowania w trakcie trwania transmisji.

Realizacja transmisji online – Kluczowe elementy kosztów

Należy pamiętać, że koszty nie tylko związane z ilością sprzętu – w tym kamer. Dość dużą część kosztów generują dodatkowe osoby, tym bardziej bardziej doświadczone. Jednocześnie tylko rozłożenie zadań na większą ilość osób gwarantuje pewny sukces. Inwestycja w profesjonalizm przekłada się na ostateczną jakość realizacji transmisji online. Więcej nt. realizacji dźwięku pisaliśmy w artykule – Dźwięk w transmisji na żywo, a odnośnie Jakości obrazu w transmisji na żywo – oczywiście tutaj.

Realizacja transmisji online – Podsumowanie

Podsumowując, cena realizacji transmisji online to suma wielu czynników. Dla dokładnej wyceny, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy indywidualnie podejdą do Twojego projektu. Zainwestuj w profesjonalną realizację, aby osiągnąć najwyższą jakość streaming live dla swojego wydarzenia. Jeśli zastanawiasz się nad możliwością przeprowadzenia transmisji na Facebooku samodzielnie, zobacz nasz artykuł Streaming Live na Facebooku – Jak Zrobić?. To świetna opcja zwłaszcza dla tych z ograniczonym budżetem, umożliwiająca eksperymentowanie z transmisją na własną rękę.